Araç Değer Kaybı Tazminatı

Araç değer kaybı tazminatı, motorlu taşıtların karıştığı bir kaza sonrasında aracın 2. el değerinde yaşanan kayıpların tazmin edilmesini amaçlamaktadır. Bu çerçevede araç değer kaybı tazminatı için belli koşulların karşılanması gerekliliği bulunmaktadır. Sigorta Hukuku kapsamında önemli bir konu olan Araç Değer Kaybı Tazminatı hakkında bütün merak ettiklerinizi değerlendirme şansına sahip olabileceksiniz. İşte araç değer kaybı tazminatı hakkında bilmeniz gerekenler! Ayrıca sigorta tazminat avukatı ve sigorta avukatı makalelerimiz de sizler için faydalı olacaktır.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Nedir?

Bir trafik kazası ya da çarpma sonrasında tamiri yapılan aracın eski haline kıyasla değerinde bir azalma olması durumunda ‘Değer Kaybı’ söz konusu olacaktır. Aracın hasarsız halde hasarlı hale geçişini de ifade eden değer kaybı nedeniyle araç sahibinin karşılaştığı olumsuzlukları ortadan kaldırması hedeflenmektedir. Kazaya karışan aracın tam anlamıyla tamir edilmesine rağmen eski haline kıyasla hasarlı olması nedeniyle araçta değer kaybının söz konusu olacağı göz ardı edilmemelidir. Özellikle TRAMER Kaydı kapsamında ortaya çıkan hasarın neden olduğu değer azalmasına yönelik ‘Araç Değer Kaybı Tazminatı’ talep edilmesi mümkündür.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Şartları Nelerdir?

Araç Değer Kaybı durumunda tercih edilecek tazminat için belli başlı koşulların karşılanması gerekir. Peki, bu koşullar nelerdir?
Araç değer kaybı tazminatı için başvuru yapabilmek adına öncelikli olarak kazaya karışan aracın kusurunun büyük kısmına sahip olmaması gerekmektedir. Yani karşı tarafında daha baskın bir şekilde kusurlu olması gerekmektedir. Öte yandan aracın değer kaybı başvurusuna konu olan kaza öncesinde pert halde bulunmaması gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra araç değer kaybı başvurusunda hasar gören kısmın önceden hasarlı olmaması da önemlidir. Bu çerçevede aracın kazadan kaynaklı bir hasara uğradığının tespit edilmesi çok daha kolay olacaktır.

Bedeni Hasar Tazminatı

Bedeni Hasar Tazminatı, Sigorta Hukuku kapsamında düzenlenmiş olan oldukça önemli konulardan bir tanesidir. Trafik kazası…

devamını oku

Araç Değer Kaybı Başvurusu Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç değer kaybı başvurusu yapmak isteyen araç sahipleri için başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken pek çok önemli husus vardır. Bu bağlamda başvurunun eksiksiz olması ve kaliteli bir sonuca ulaşılması söz konusu olabilecektir. Aracınızla bir kazaya karıştıysanız ve aracınızda bir değer kaybı meydana gelmişse aşağıda sıralanan faktörleri değerlendirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

 • Başvuru yapabilmek adına kazanın gerçekleştiği tarihi takiben 2 yıllık süre bulunmaktadır.
 • Araçta daha önceden bir hasar bulunması durumunda bu hasar ile araç değer kaybı tazminatına konu olan hasarın birbirinden bağımsız olması gerekir.
 • Aracın kaza öncesinde pert kaydının olmaması gerekir.
 • Hasarın ortaya çıkmasında motorlu bisiklet ile çarpışma gibi durumların bulunmaması şart koşulmaktadır.
 • Araç değer kaybı başvurusu için aracın km değerinin maksimum 165.000 olması gereklidir.
 • Kazada kusur oranının fazla olan kısmı araç değer kaybı başvurusu yapan tarafta olmamalıdır.

Tüm bu koşul ve durumlar dikkate alındığında Sigorta Hukuku kapsamında tazminat alınabilmesi açısından başvuruların yapılması mümkündür. Siz de karıştığınız kazalarda yaşadığınız olumsuzlukları ortadan kaldırabilmek adına bu çok önemli detayı dikkate alarak hareket etmeniz gerektiğini göz ardı etmemelisiniz.

Araç Değer Kaybı Tazminatı ve Hesaplamalar

Trafik kazaları hayatın olağan akışının önemli bir parçası olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle de trafik kazası kaynaklı olarak meydana gelen değer kayıplarında hesaplama belli kıstaslara bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle de araç değer kaybı konusunda hesaplamaların nasıl gerçekleştirildiği ile alakalı olarak değerlendirmeler yapmak her şeyden önemlidir. Siz de bu konuda en ideal alternatiflere odaklanmak adına aşağıdaki kıstasları değerlendirmeye başlamalısınız.

 • Aracın KM Değeri
 • Aracın İkinci El Değeri
 • Hasar Kaydı ve Hasarın Niteliği
 • Kusur Durumu
 • Aracın Marka ve Model Bilgileri
 • Aracın Trafiğe Çıkış Tarihi
 • Model Yılı

Tüm bu değerler dikkate alındığında aracın değer kaybı tazminatı ile alakalı değerlendirmeler yapılması mümkündür. Bu kapsamda hem hesaplamanın titiz bir şekilde gerçekleştirilmesi hem de tazminatın ödenmesi söz konusu olacaktır. Bu kapsamda yapılan hesaplamaların herhangi bir kayıp ya da olumsuzluğa neden olmaması açısından da bir avukat desteği hayli önemlidir.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Talebinde Zamanaşımı

Aracın bir trafik kazasına karışması neticesinde yaşanan maddi kaybı ortadan kaldırmak adına zamanında başvuru yapılması her şeyden önemlidir. Bu bağlamda değer kaybı başvuruları için hak düşürücü sürenin ne olduğuna bir göz atmakta yarar vardır. Tazminat talepleri ile alakalı uygulamada fiilin öğrenildiği tarihten itibaren 2 yıl ve her halükârda 10 yıl olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda hak düşürücü sürelerle alakalı düzenleme 2 ve 10 yıl olarak kabul edilmektedir.

Araç değer kaybı başvuruları ile alakalı süreleri ve koşulları dikkate alırken aynı zamanda avukat desteğinde de faydalanmak gerektiğini bilmelisiniz. Bu noktada Sigorta Hukuku alanında başarılı bir avukat desteğinden yararlanmanın ayrıcalığını değerlendirmeye başlamalısınız. Bu şekilde hukuki makalelerden anında haberdar olmak için bizi facebook ve instagram üzerinden takip edebilirsiniz.

5/5 - (5 votes)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir