Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Davaları

Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Davaları; Boşanma davaları, Boşanma Hukuku kapsamında ele alınan en önemli konu olarak kabul edilmektedir. Aile birliğinin sonlandırılması ve çiftler arasındaki ilişkiyle alakalı düzenlemeler getiren boşanma davaları her evli birey için önemlidir. Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Davası şeklinde iki türü bulunan boşanma davaları ile alakalı bütün merak edilenleri derledik. Siz de bu konuda detayları inceleyerek boşanma davası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Davası ve Çekişmeli Boşanma Davası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Boşanma davaları temel olarak eşler arasındaki birliğin sonuçlandırılması olarak kabul edilmektedir. Aile birliğinin dağılmasında neden olan boşanma eşler arasındaki ilişkiden kaynaklı olarak anlaşmalı ya da çekişmeli şekilde sonuçlanabilir. İki boşanma davası arasında ciddi farklar bulunduğundan boşanma davaları ile alakalı olarak detayları bilmek her şeyden mühimdir.

Anlaşmalı boşanma davası, tarafların boşanma konusunda bir anlaşma yapmaları ve bu anlaşma çerçevesinde iki tarafında özgür iradesiyle uyması söz konusudur. Anlaşarak boşanan eşler müşterek çocuklar ve mal paylaşımı da dahil olmak üzere her konuda anlaşmaya uymaktadır. Çekişmeli boşanma davası söz konusu olduğunda ise eşler arasında bir anlaşmazlığın söz konusu olduğundan söz etmek gerekmektedir. Bu noktada çekişmeye neden olan konu çocuklar olabileceği gibi farklı hususlar da olabilmektedir. Eşler arasında bir çekişme olup olmadığı boşanma davasının niteliğini doğrudan etkilemektedir.

istanbul boşan avukatı, boşanma avukatı istanbul, en iyi boşanma avukatı

Boşanma Avukatı İstanbul

Boşanma Avukatı İstanbul’da en çok aranan avukatlardandır. Ekonomik zorluklar, pandemi, yoğun iş temposu ve olumsuz…
Read More

Miras Avukatı İstanbul

Miras Avukatı Miras avukatı İstanbul; Miras hukuku toplumu ve bireyleri çok yakından ilgilendiren bir konudur….

Read More

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Olur?

Anlaşmalı boşanma davası, en az 1 yıldır evli olan çiftler arasında gerçekleştirilmektedir. Bu şartı sağlayan ve açık bir boşanma gerekçesi de olan çiftler Aile Mahkemesi nezdinde başvurularını yapmaktadır. Başvuru sonrasında mal paylaşımı, müşterek çocukların velayeti ve diğer pek çok konuyu da kapsayan anlaşmalı boşanma protokolü ile boşanma kararının alınması hedeflenmektedir. Çiftin birlikte mahkemeye başvurması ve kararlarını özgür iradeleriyle açıkça ifade etmeleri söz konusudur. Aksi takdirde anlaşmalı boşanma için gerekli koşulların sağlandığından söz edilemez. Bu şartlar altında yapılan başvuru hâkim tarafından değerlendirilir ve boşanma kararı alınır. Konuyla ilgili anlaşmalı boşanma avukatı ile görüşerek doğru ve eksiksiz bilgi alabilirsiniz.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Olur?

Çekişmeli boşanma davası, çiftler arasında anlaşmanın sağlanamadığı ve gerçek anlamda bir çekişmenin bulunduğu hallerde söz konusu olmaktadır. Eşler arasında herhangi bir anlaşma bulunmadığından mal paylaşımı, velayet ve nafaka gibi konularda hâkim somut olayı inceleyerek karar vermektedir. Çekişmeli boşanma davalarında taraflardan birinin başvurusu yeterli kabul edilmektedir. Bu kapsamda hâkim bütün iddia ve kanıtları değerlendirerek taraflar arasındaki aile birliğinin geleceği hakkında nihai kararı vermektedir. Boşanma davalarında taraflar öne sürdükleri bütün iddiaları kanıtlamak durumundadır. Bu durumda çekişmeli boşanma avukatı ile çalışmak mağduriyetlerinizin giderilmesi açısından oldukça önemlidir.

Çekişmeli Boşanma Davasının Anlaşmalı Boşanmaya Çevrilmesi

Çekişmeli boşanma davası açarak aile birliğini sonuçlandırmak isteyen çiftlerin süreç içinde çekişmeye son vererek anlaşma zemini bulması mümkündür. Özellikle çekişmeye neden olan velayet, nafaka, miras ve diğer konuları düşünerek anlaşmazlık yaşayan çiftlerin bu konularda anlaşmaya varması sonrasında anlaşmalı boşanmanın söz konusu olması mümkündür.

Anlaşmalı boşanmanın taraflar açısından daha az yıpratıcı olması kadar sürecin daha hızlı ve makul bir çerçevede sonuçlandırılması da söz konusu olmaktadır. Bu çerçevede en az 1 yıldır evli olan ve çekişmeye son vererek anlaşmalı boşanmak isteyen çiftlerin bir protokol hazırlayarak mahkemeye ibraz etmeleri söz konusu olacaktır. Bu bağlamda çekişmeli boşanma davası sonuçlandırılarak anlaşmalı boşanma süreci başlamış olur.

Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Davası Sürecinde Avukat Desteği

Anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davası taraflar arasındaki aile bütünlüğünün sonuçlandırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle de boşanma davasının türü ne olursa olsun bir avukat desteği alınması hayli değerlidir. Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar arasında bir ihtilaf olmasa dahi protokol hazırlanırken titiz bir bakış açısına ihtiyaç duyulmaktadır. Öte yandan çekişmeli boşanma davalarında ise tarafların iddialarını öne sürmeleri ve iddialarında haklılıklarını kanıtlamaları adına avukat desteği önemlidir.

Boşanma Avukatı konusunda size destek olacak bir hizmetten faydalanarak en başarılı çözümlere ulaşabileceğinizi bilmelisiniz. İster anlaşmalı ister çekişmeli boşanma davasını tercih edin boşanma avukatı sayesinde sonuç çok daha tatmin edici olacaktır. Siz de bu konuda en ideal yaklaşımı değerlendirmek adına başarılı bir boşanma avukatı seçerek boşanma sürecini sonuçlandırmalısınız.

Sitemizde yayınlanan hukuki makalelerden haberdar olmak için facebook ve instagram hesaplarımızı takip ediniz.

5/5 - (6 votes)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir